Wycieczka klasy V a i b

czwartek, 18 października 2018

Uczniowie z klasy V a i V b wybrali się do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Znajduje się ono w budynku dawnego kina Wenus, jego centralnym punktem jest sala, w której znajduje się ruchoma kopuła. Może ona zmieniać kąt nachylenia względem widowni w trakcie pokazu. Jedynie 3 planetaria na świecie posiadają taką technologię. Kopuła ma 10 m średnicy i waży blisko 3 tony, umieszczona pod nią widownia może pomieścić 93 osoby. Zastosowano tutaj także niezwykle nowoczesny system projekcyjny, umożliwiający wyświetlanie pokazów gwiaździstego nieba i innych projekcji, także w technice fulldome oraz w 3D.
Dzieci miały też możliwość zwiedzenia ekspozycji astronomicznej, stanowiska poświęconego Układowi Słonecznemu oraz meteorytom. Dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o słynnym astronomie Johannesie Keplerze, który jest patronem centrum.
Następnie udaliśmy się do Centrum Przyrodniczego, w którym wyjaśniono nam wiele zjawisk i procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym.
Potem zwiedziliśmy salę ze stanowiskami interaktywnymi, odnoszącymi się do wybranych zagadnień z zakresu m.in. fizyki, biologii i geografii. Była możliwość na samodzielne przeprowadzenie doświadczeń lub obserwacji.
Po tak bogatej porcji zdobywania wiedzy i znakomitej zabawie pojechaliśmy do McDonald?s, aby zakupić swoje ulubione przysmaki.
Pełni pozytywnych wrażeń, zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.