Zadania dla klas VI - VIII.

środa, 17 października 2018

ZADANIA DLA KLAS VI, VII i VIII.

Zad. 1
Walc Des- dur op.64 F. Chopina to tzw. walc minutowy, który pianiści wykonują w ciągu około minuty. Jaką odległość pokona kierowca jadący z prędkością 90 km/h w czasie trwania tego utworu?
Zad. 2
W kultowej polskiej komedii ?Jak rozpętałem II wojnę światową? Franek Dolas jest przesłuchiwany przez gestapowca. Jak się przedstawia? Podaj imię i nazwisko.
Zad. 3
Odmień przez przypadki w liczbie pojedynczej wyrażenie Rzeczpospolita Polska.
Zad. 4
Wymień patronów wszystkich nowosolskich szkół. Napisz kim byli i w jakich latach żyli.
Zad. 5
Nazwa naszego miasta pochodzi od warzelni soli. Sól warzona była w kadziach zwanych kotłami. W Nowej Soli swego czasu było ich 10. Planowana przez urząd cesarki produkcja miała sięgać ok.3000 łasztów rocznie (1 łaszt = ok.2500 kg). Niestety w najlepszym okresie produkcja osiągnęła 900 łasztów rocznie. Oblicz, jakie roczne dochody planowane i rzeczywiste osiągnęłaby warzelnia, gdyby sprzedawała sól w cenie 0,99 zł za 1kg.
Zad. 6
Na polskich banknotach widnieją polscy władcy. Rozpoznaj każdego z nich, napisz ich imiona, lata panowania w systemie rzymskim oraz napisz, który z nich nie był królem, tylko nosił tytuł księcia.
Zad. 7
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej jest prostokątem podzielonym na dwa równe pasy BIAŁY i CZERWONY. Szerokość flagi Polski stanowi 0,625 jej długości. Oblicz jaka powinna być szerokość flagi, jeśli długość tkaniny, z której będzie wykonana flaga, wynosi 2,4 m.
Zad.8
W XVIII wieku Dolny Śląsk, a z nim Nowa Sól, stał się częścią Prus. Podaj 5 nazw obecnych i dawnych (w języku niemieckim) miejscowości z okolic Nowej Soli.
Zad. 9
Nowa Sól liczy 38 690 mieszkańców, z czego około 53% to kobiety. Oblicz, ile kobiet i mężczyzn mieszka w Nowej Soli.
Zad.10
Ogółem długość granicy Polski wynosi 3511 km. Polska graniczy z 7 państwami. Wypisz długości granic Polski z poszczególnymi państwami w centymetrach. (uczniowie klasy 8 zapisują te długości w cm w notacji wykładniczej).
Zad.11
Oblicz pole ramy prostokątnego portretu Anny Jagiellonki (1523 - 1596), królowej Polski, wiedząc, że szerokość ramy ma 11cm, obraz po oprawieniu ma wymiary 103 cm x 77cm. Ile trzeba zapłacić, za pozłocenie ramy, jeśli złocenie 1 dm2 kosztuje 9,50 zł?
Zad. 12
Wymień wszystkich władców Polski o imieniu Kazimierz. O ile lat więcej panował najdłużej panujący Kazimierz od najkrócej panującego Kazimierza?
Zad. 13
Na stronie internetowej polskiego MSZ możesz znaleźć wykaz świąt narodowych innych państw. Z wykazu wypisz 6 państw, których święto niepodległości jest obchodzone dłużej niż 100 lat (razem z datą) oraz 6 państw, które święto niepodległości obchodzą od niedawna (krócej niż 100 lat ? razem z datami).
Zad. 14
Zapisz 6 wyrażeń z 3 różnymi działaniami i nawiasami, w wyniku których otrzymasz liczbę 100.
Zad. 15
Jaką ostatnią cyfrę ma liczba
1118 + 10019 ? Uzasadnij.
Zad. 16
W pewnej klasie jest o połowę więcej chłopców niż dziewczynek i o 4 dziewczynki mniej niż chłopców. Ilu uczniów jest w tej klasie?
Zad.17
Jeśli 3 psy zjadają 3 kg mięsa w ciągu 3 dni, to ile mięsa zje 6 psów w ciągu 6 dni?
Zad.18
Ile pełnych tygodni jest w jednym stuleciu?
Zad.19
Kupiłem w sklepie kubki po 7 zł za sztukę i szklanki po 5 zł za sztukę. Za 14 naczyń zapłaciłem 86 zł. Ile kupiłem kubków, a ile szklanek?
Zad. 20
Oblicz 5% liczby, której piąta część powiększona o 20 jest równa jej czwartej części pomniejszonej o 20.
Zad. 21
Autobusy linii 130 odjeżdżają z przystanku co 10 minut. Pierwszy odjechał o 5:10. O której godzinie odjedzie z tego przystanku czwarty w kolejności autobus tej linii?
Zad. 22
Ojciec i syn postanowili zmierzyć odległość między dwoma drzewami za pomocą swoich kroków. Długość kroku ojca wynosi 60cm, a długość kroku syna wynosi 48cm. Jaka jest odległość miedzy drzewami, jeśli ślady stóp ojca i syna pokryły się aż 9 razy?
Zad. 23
Starsza siostra powiedziała do młodszej: ?Daj mi 8 zł, wtedy będę miała dwa razy więcej pieniędzy niż ty?. Młodsza na to: ?Lepiej będzie, jeśli ty mi dasz 8 zł, bo wtedy będziemy miały po równo?. Ile pieniędzy miała każda z nich.
Zad. 24
Prostokąt o obwodzie 48cm rozcięto na dwa jednakowe prostokąty, każdy o obwodzie 39cm. Jakie wymiary miał prostokąt przed rozcięciem?
Zad. 25
Piętnaście koni w ciągu 50 dni zjada 20 kwintali owsa. Ile kwintali owsa zje 35 koni w ciągu 24 dni?
Zad. 26
Co wynalazł Rudolf Weigl? Jacy znani Polacy (wymień dwa nazwiska) dla niego pracowali i na czym polegała ich praca?
Zad. 27
Co z Polską ma wspólnego Szkoła Lwowska i Księga Szkocka?
Zad. 29
Gdzie i kiedy został podpisany rozejm kończący Wielką Wojnę? Kto był w tym czasie premierem Francji, a kto Wielkiej Brytanii?
Zad.30
Pewien arbuz jest o 2 kilogramy cięższy od 1/3 arbuza. Ile waży ten arbuz?