Szkoła Podstawowa nr3 im. Juliana Tuwima w Nowej Soli - logo
Publiczna Szkoła - Julian Tuwim Lokomotywa
archiwum uroczystości aktualnosci certyfikaty nasi najlepsi dokumenty uczniowie kadra plan samorząd kontakt oferta historia zebrania kalendarz dzwonki programy podręczniki wspolpraca koła galeria inne szkolne nowa sól


Logo Polski Internet

Szkoła Promująca Zdrowie

Zadania dla klas VI - VIII.

środa, 17 października 2018
Zamieścił(a): admin
odsłon: 398

ZADANIA DLA KLAS VI, VII i VIII.

Zad. 1
Walc Des- dur op.64 F. Chopina to tzw. walc minutowy, który pianiści wykonują w ciągu około minuty. Jaką odległość pokona kierowca jadący z prędkością 90 km/h w czasie trwania tego utworu?
Zad. 2
W kultowej polskiej komedii ?Jak rozpętałem II wojnę światową? Franek Dolas jest przesłuchiwany przez gestapowca. Jak się przedstawia? Podaj imię i nazwisko.
Zad. 3
Odmień przez przypadki w liczbie pojedynczej wyrażenie Rzeczpospolita Polska.
Zad. 4
Wymień patronów wszystkich nowosolskich szkół. Napisz kim byli i w jakich latach żyli.
Zad. 5
Nazwa naszego miasta pochodzi od warzelni soli. Sól warzona była w kadziach zwanych kotłami. W Nowej Soli swego czasu było ich 10. Planowana przez urząd cesarki produkcja miała sięgać ok.3000 łasztów rocznie (1 łaszt = ok.2500 kg). Niestety w najlepszym okresie produkcja osiągnęła 900 łasztów rocznie. Oblicz, jakie roczne dochody planowane i rzeczywiste osiągnęłaby warzelnia, gdyby sprzedawała sól w cenie 0,99 zł za 1kg.
Zad. 6
Na polskich banknotach widnieją polscy władcy. Rozpoznaj każdego z nich, napisz ich imiona, lata panowania w systemie rzymskim oraz napisz, który z nich nie był królem, tylko nosił tytuł księcia.
Zad. 7
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej jest prostokątem podzielonym na dwa równe pasy BIAŁY i CZERWONY. Szerokość flagi Polski stanowi 0,625 jej długości. Oblicz jaka powinna być szerokość flagi, jeśli długość tkaniny, z której będzie wykonana flaga, wynosi 2,4 m.
Zad.8
W XVIII wieku Dolny Śląsk, a z nim Nowa Sól, stał się częścią Prus. Podaj 5 nazw obecnych i dawnych (w języku niemieckim) miejscowości z okolic Nowej Soli.
Zad. 9
Nowa Sól liczy 38 690 mieszkańców, z czego około 53% to kobiety. Oblicz, ile kobiet i mężczyzn mieszka w Nowej Soli.
Zad.10
Ogółem długość granicy Polski wynosi 3511 km. Polska graniczy z 7 państwami. Wypisz długości granic Polski z poszczególnymi państwami w centymetrach. (uczniowie klasy 8 zapisują te długości w cm w notacji wykładniczej).
Zad.11
Oblicz pole ramy prostokątnego portretu Anny Jagiellonki (1523 - 1596), królowej Polski, wiedząc, że szerokość ramy ma 11cm, obraz po oprawieniu ma wymiary 103 cm x 77cm. Ile trzeba zapłacić, za pozłocenie ramy, jeśli złocenie 1 dm2 kosztuje 9,50 zł?
Zad. 12
Wymień wszystkich władców Polski o imieniu Kazimierz. O ile lat więcej panował najdłużej panujący Kazimierz od najkrócej panującego Kazimierza?
Zad. 13
Na stronie internetowej polskiego MSZ możesz znaleźć wykaz świąt narodowych innych państw. Z wykazu wypisz 6 państw, których święto niepodległości jest obchodzone dłużej niż 100 lat (razem z datą) oraz 6 państw, które święto niepodległości obchodzą od niedawna (krócej niż 100 lat ? razem z datami).
Zad. 14
Zapisz 6 wyrażeń z 3 różnymi działaniami i nawiasami, w wyniku których otrzymasz liczbę 100.
Zad. 15
Jaką ostatnią cyfrę ma liczba
1118 + 10019 ? Uzasadnij.
Zad. 16
W pewnej klasie jest o połowę więcej chłopców niż dziewczynek i o 4 dziewczynki mniej niż chłopców. Ilu uczniów jest w tej klasie?
Zad.17
Jeśli 3 psy zjadają 3 kg mięsa w ciągu 3 dni, to ile mięsa zje 6 psów w ciągu 6 dni?
Zad.18
Ile pełnych tygodni jest w jednym stuleciu?
Zad.19
Kupiłem w sklepie kubki po 7 zł za sztukę i szklanki po 5 zł za sztukę. Za 14 naczyń zapłaciłem 86 zł. Ile kupiłem kubków, a ile szklanek?
Zad. 20
Oblicz 5% liczby, której piąta część powiększona o 20 jest równa jej czwartej części pomniejszonej o 20.
Zad. 21
Autobusy linii 130 odjeżdżają z przystanku co 10 minut. Pierwszy odjechał o 5:10. O której godzinie odjedzie z tego przystanku czwarty w kolejności autobus tej linii?
Zad. 22
Ojciec i syn postanowili zmierzyć odległość między dwoma drzewami za pomocą swoich kroków. Długość kroku ojca wynosi 60cm, a długość kroku syna wynosi 48cm. Jaka jest odległość miedzy drzewami, jeśli ślady stóp ojca i syna pokryły się aż 9 razy?
Zad. 23
Starsza siostra powiedziała do młodszej: ?Daj mi 8 zł, wtedy będę miała dwa razy więcej pieniędzy niż ty?. Młodsza na to: ?Lepiej będzie, jeśli ty mi dasz 8 zł, bo wtedy będziemy miały po równo?. Ile pieniędzy miała każda z nich.
Zad. 24
Prostokąt o obwodzie 48cm rozcięto na dwa jednakowe prostokąty, każdy o obwodzie 39cm. Jakie wymiary miał prostokąt przed rozcięciem?
Zad. 25
Piętnaście koni w ciągu 50 dni zjada 20 kwintali owsa. Ile kwintali owsa zje 35 koni w ciągu 24 dni?
Zad. 26
Co wynalazł Rudolf Weigl? Jacy znani Polacy (wymień dwa nazwiska) dla niego pracowali i na czym polegała ich praca?
Zad. 27
Co z Polską ma wspólnego Szkoła Lwowska i Księga Szkocka?
Zad. 29
Gdzie i kiedy został podpisany rozejm kończący Wielką Wojnę? Kto był w tym czasie premierem Francji, a kto Wielkiej Brytanii?
Zad.30
Pewien arbuz jest o 2 kilogramy cięższy od 1/3 arbuza. Ile waży ten arbuz?

skomentuj