Zadania dla klas IV i V.

środa, 17 października 2018

ZADANIA DLA KLAS IV i V.

Zad. 1
Podaj jak najwięcej wyrazów, w których kryje się słowo ?sto?.
Zad. 2
Wymień wszystkich Polaków ? laureatów nagrody Nobla. Napisz ich imiona i nazwiska, rok przyznania nagrody i nazwę dziedziny, w której tę nagrodę otrzymali.
Zad. 3
Dowiedz się, w którym roku otworzono warzelnię soli w okolicach Modrzycy. Oblicz, ile lat temu się to wydarzyło.
Zad. 4
Mówi się, że przed wojną koleje były tak punktualne, że według przyjazdu pociągów regulowano zegarki. Kiedy i w jakim mieście w województwie wielkopolskim odbędzie się XXVI Parada Parowozów?
Zad. 5
Zapisz alfabetem Morse?a hasło:
STO LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.
Zad. 6
Dowiedz się jakie angielskie słowo to odpowiednik polskiego słowa niepodległość i naucz się je literować w języku angielskim.
Zad. 7
Wypisz 5 nazw państw i daty kiedy w nich obchodzi się święto niepodległości.
Zad. 8
Paczka ciastek waży 25 dag
i kosztuje 2 zł. Ile kilogramów ciastek można kupić za 32 zł?
Zad. 9
Na trzech drzewach siedzi 45 ptaków. Jeśli z pierwszego drzewa odlecą 4 ptaki, z drugiego 6 ptaków, a z trzeciego 8 ptaków, to na każdym drzewie będzie tyle samo ptaków. Ile ptaków było na każdym drzewie?
Zad.10
Michał ma w lewej kieszeni monety jednogroszowe, a w prawej dziesięciogroszowe. W lewej kieszeni ma tyle samo pieniędzy co w prawej, razem 3 złote. Ile monet ma Michał?
Zad. 11
Liczbę 13 zapisz a z pomocą pięciu szóstek i działań arytmetycznych.
Zad.12
Suma dwóch liczb jest równa 34845. Jedna z tych liczb kończy się dwoma zerami. Jeśli skreślimy te zera, to otrzymamy drugą liczbę. Jakie to liczby?
Zad.13
Na trzech talerzach znajduje się łącznie 26 jabłek. Na drugim talerzu jest 8 jabłek, a na pierwszym i drugim talerzu o 4 jabłka więcej niż na drugim i trzecim. Ile jabłek jest na każdym talerzu?
Zad.14
Kto władał Anglią w roku, gdy Polska odzyskała niepodległość? W jaki sposób związany był z tą osobą polski wynalazca Kazimierz Prószyński?
Zad.15
Z jakimi województwami sąsiaduje województwo lubuskie? Wymień stolice tych województw.
Zad. 16
Cukier na łyżeczce od herbaty waży około 5 g. Ile pełnych łyżeczek cukru zawiera stugramowa tabliczka czekolady mlecznej Wedel?
Zad.17
Co wynalazł Rudolf Weigl? Jacy znani Polacy (wymień dwa nazwiska) dla niego pracowali i na czym polegała ich praca?
Zad. 18
Było 100 patyków, ale niektóre z nich połamano na trzy części i teraz jest 168 patyków. Ile patyków połamano?
Zad. 19
Córka ma 10 lat, a matka 36. Po ilu latach matka będzie dwa razy starsza od córki?
Zad.20
Suma czterech kolejnych liczb naturalnych parzystych wynosi 60. Znajdź te liczby.
Zad. 21
Krzyś za 16 lat będzie trzy razy starszy niż dzisiaj. Ile lat ma Krzyś?
Zad. 22
W puste miejsca wstaw właściwe znaki działań tak, aby otrzymać podany wynik (nie wstawiaj nawiasów).
5 ? 4 ? 3 ? 2 = 19
25 ? 3 ? 9 = 52
32 ? 8 ? 4 = 34
Zad. 23
Wypisz nazwy pięciu par ulic równoległych i pięciu par ulic prostopadłych z Nowej Soli.
Zad. 24
Dowiedz się skąd wypływa Odra.
Zad. 25
Gdzie i kiedy został podpisany rozejm kończący Wielką Wojnę?
Zad. 26
Kiedy (data i godzina) i gdzie (dokładne miejsce i miejscowość) powrócił z internowania Józef Piłsudski?
Zad. 27
Wymień zadania małoletnich harcerzy w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego.
Zad. 28
Jakie wykształcenie miała Maria Skłodowska Curie (jakie kierunki studiów ukończyła i na jakich uczelniach)?
Zad. 29
Jaś ma 3 siostry i 5 braci. Jego siostra Małgosia zauważyła, że iloczyn liczby jej sióstr i liczby jej braci jest równy:
a) 18 b) 12 c) 15 d) 10
Zad. 30
Trójkąt o wszystkich bokach długości 7 cm i kwadrat o boku długości 7 cm połączono jednym bokiem, tak, że powstał wielokąt o wszystkich bokach równych.
Jaką figurę otrzymano w wyniku tego połączenia:
a) czworokąt b) pięciokąt
c) sześciokąt d) siedmiokąt
Ile wynosi obwód powstałej figury:
a) 49 cm b) 42 cm
c) 35 cm d) 28 cm